Всеукраїнська
ініціатива

Разом проти онлайн-цькування! Як користуватися матеріалами кампанії проти кібербулінгу

Завершилася Всеукраїнська кампанія проти кібербулінгу Docudays UA.

Протягом двох років (березень 2019 травень 2021) правозахисний департамент "ГО Докудейз" (організатор кампанії) доклав чимало зусиль, аби кожна дитина, яка перебуває у цифровому середовищі, почувалася захищеною. 

Організатори поставили амбітну мету - зменшити прояви кібербулінгу через інформування суспільства, реалізацію освітніх програм та правопросвітницьких заходів, а також адвокування зміни державної політики у сфері протидії кібербулінгу.

У результаті спільно із правозахисниками та психологами було розроблено інформаційні та відеоматеріали, якими вільно можуть користуватися всі охочі. Це буклети для батьків і дітей про кібербулінг, а також документальні анімаційні ролики  "Кібербулінг: як я перестав/-ла бути жертвою".

Для кращого розуміння явища кібербулінгу оприлюднене перше комплексне дослідження  "Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі України". У дослідженні експерт(к)и кампанії проаналізували ситуацію з кібербулінгом у нашій країні, а також українське та міжнародне законодавство, показали найкращі світові практики з попередження і протидії онлайн-цькуванню. 

"Поки тривала кампанія, нам вдалося оприлюднити понад 248 тематичних матеріалів у медіа (інтерв'ю, коментарі, статті). Ми розповідали про онлайн-небезпеки та цифрові права дітей у школах, проводили тренінги та читали лекції про кібербулінг під час правопросвітницьких заходів. Крім того, в межах кампанії щороку ми мали освітні заходи під час Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, а також на базі DOCU/Клубів", - розповіла директорка Правозахисного департаменту "ГО Докудейз" Ксенія Шиманська. 

Щодо адвокаційної складової кампанії, команда працювала над включенням компоненту прав дитини в цифровому середовищі і питань попередження та протидії кібербулінгу до стратегічних документів. За цим напрямком кампанія співпрацювала із Міністерством юстиції України, Міністерством цифрової трансформації України, Службою освітнього омбудсмена, Департаментом ювенальної превенції та заручилась підтримкою Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 

"На жаль, нам важко говорити про ступінь врахування наших пропозицій у стратегічних документах. На цьому етапі можемо вважати своїм успіхом включення питань, пов'язаних із забезпеченням прав дитини в цифровому середовищі, до Національної стратегії у сфері прав людини", - розповів аналітик Богдан Мойса

Додамо, що ми рекомендували внести до плану дій такі заходи: розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроєкту про внесення змін щодо вдосконалення законодавства з протидії булінгу; внесення змін до Порядку реагування на випадку булінгу (цькування), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019 року (номер 1646), зокрема у частині вдосконалення суб'єктного складу учасників булінгу.

Крім того, Міністерство цифрової трансформації України пообіцяло підтримку у просуванні змін щодо законодавчого врегулювання проблеми кібербулінгу.

Буклети про кібербулінг у своїй роботі з дітьми продовжать використовувати поліцейські та ювенальні поліцейські, ГО "Ла Страда", ГО "ІРЦ  Правовий простір". 

Усі, хто захоче користуватися друкованої версією буклету про кібербулінг, можуть замовити макет буклету (ел. пошта для замовлення: [email protected])

14.06.2021

Вхід для шкіл